Of’un Kurtuluşunun 100. Yılı kutlandı

Of’un Kurtuluşunun 100. Yılı kutlandı

Of’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı Of’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlama programı sabah 10.00’ da Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu önünde Atatürk Anıt'ına çelenklerin sunumu ile başladı.

Siyasi Parti Temsilcileri, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Fabrika ve Banka Müdürleri ile diğer zevatın katıldığı törende Kaymakam Eyüp Fırat ve Başkan Salim Salih Sarıalioğlu ve Garnizon Komutanı Asteğmen Feyzullah Kadir Akım Anıta çelenklerini sundular.

Çelenk Sunma Töreni ardından Of Belediyesi önünde kutlama programlarına devam edildi. Belediye önündeki program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Coşkulu bir havada geçen programa Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran Gösterisi ve Of Folklor Ekibinin gösterileri damgasını vurdu.

RABBİM BİZE BİR DAHA BU GÜNLERİ YAŞATMASIN

Törende konuşan Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu; “Kahraman ecdadın torunları olarak bizlere düşen onların canlarından aziz bilip, şahadet şerbetini içerek bize emanet ettikleri bu cennet vatanı aynı bilinçle yarınlara taşımak ve gelecek nesillere daha güçlü şekilde bırakmaktır. Tarihe adını altın harflerle yazdırmış Of’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümünü Türkiye Cumhuriyeti’nin uygar, çağdaş ve aydınlık yüzlü bireyleri olarak gurur ve güven duygularıyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Rabbim bir daha böyle günler göstermesin, ama tarih tekerrürden ibarettir.  Biz uyanık olursak, biz bağımsızlığımızın hangi bedellerle elde edildiğini iyi fark edersek ve çocuklarımızı da öyle yetiştirirsek, tarih tekerrür etmez” ifadelerini kullandı.

TARİH DÜNDAR BEY’İ HAKLI ÇIKARMIŞTIR

Kaymakam Eyüp Fırat ise yaptığı konuşmada; “100 sene önce dedelerimiz canlarını feda ederek şehit olmuştur. Ayağımızı bastığımız bu toprakları göğüslerini siper ederek bizlere yurt yapmışlardır. Allah onlardan razı olsun. Torunları da 17 Temmuz’da dedelerinin Ruslara karşı yaptığını FETÖ terör örgütüne karşı yapmıştır. Dedelerine layık torunlar olduklarını ispatlamışlardır. Sevgili gençler, Osmanlı Devleti’nin kurucularından Dündar Bey, 700 sene önce biz çadırımızı yırtıcı hayvanların uğrak yerine kurduk. Yaşamak istiyorsak ya bu çadırı buradan sökeceğiz, ya da bir ömür elde kılıç silah tutacağız demiştir. Tarih Dündar Beyi haklı çıkarmıştır” ifadelerine yer verdi.

Kurtuluş Günü nedeniyle Of Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu öğrencileri tarafından düzenlenen program ise Of Belediye Toplantı Salonunda yapıldı. KTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Hüseyin Karaçam yönetiminde KTÜ Devlet Konservatuarı Müdürlüğü Türk Halk Müziği Korosu eşlinde kahramanlık türküleri söylenerek program son buldu.

Programa Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Garnizon Komutanı Asteğmen Feyzullah Kadir Akım, Jandarma Komutanı Tanju Tanrıverdi, Daire amirleri, Siyasi Parti İlçe Başkan ve temsilcileri, Sivil Toplum Temsilcileri, Okul, Banka ve Fabrika Müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.