Of'ta Cumhuriyetin 96. yılı coşkuyla kutlandı

Of'ta Cumhuriyetin 96. yılı coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyet’in kuruluşunun 96.yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Of’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye Cumhuriyet’in kuruluşunun 96.yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Of’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye Cumhuriyet’in kuruluşunun 96.yılı Of’ta düzenlenen programlarla kutlandı. Kutlamalar kapsamında ilk olarak Kaymakam Eyüp Fırat Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etti.

Tebriklerin kabulünün ardından kutlama programı Of Belediyesi önündeki alanda düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kaymakam Eyüp Fırat ve Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun belediye meydanında toplanan öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Kaymakam Fırat günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Kaymakam Fırat konuşmasında; "Bugün burada devletimizin en büyük gününü kutlamak için toplandık. Bugün bu meydandayız ama bu günlere nasıl ve nerelerden geldik. Kıtlıklardan, dolup dolup boşalan kışlalardan, kanlı Yemen’den Galiçya’dan, Çanakkale’den 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden Gazi Meclisin önünden geldik bu meydanlara. Düşmanla, namertle boğuşarak geldik bu meydanlara. Sevgili gençler, millet olarak 96 yılda önemli işler başardık ama 15 Temmuz’da gördük ki biz ilerlemezsek, biz yükselmezsek yerimizde durmamıza dahi müsaade etmeyecekler. Biz çalışacağız, gayret edeceğiz, uyanık olacağız bir 15 Temmuz daha yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz.  Milletimizin geleceği siz sevgili gençleri en kalbi duygularla selamlıyor, necip milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da yaptığı konuşmada, "Cumhuriyet, zorluklar altında kalmış bir milletin vermiş olduğu şanlı mücadelenin armağanıdır. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti istiklal ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş savaşını tarihte emsali görülmemiş kahramanlıklarla zaferle taçlandırmıştır. En son 15 Temmuzda Türk Milleti işgalcilere karşı geçit vermeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya haykırmıştır.  Cumhuriyet'imizin 96. yılında en gür şekilde haykırıyoruz! 29 Ekim'de kurduk,15 Temmuz'da koruduk. İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Bu anlayışla tek devlet, tek millet, tek vatan, tek Bayrak diyorum. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Ülkemizin gurur günü Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle yâd ediyorum." Diyerek düşüncelerini ifade etti.

Program Başkan Sarıalioğlu’nun konuşmasının ardından öğrencilerin şiir ve kompozisyonlarını okumaları ile devam etti. Eskipazar İlkokulu öğrencilerinin horon gösterisi ilgiyle izlendi. Folklor gösterisinin ardından ortaokul ve lise öğrencileri arası Cumhuriyet Koşusu düzenlendi.

 Koşuların ardından ilçe genelinde ilkokullara arası resim, ortaokullar arası şiir liselerarası kompozisyon, ortaokul ve liselerarası atletsizim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından Cumhuriyet Bayramının 96. yılı kutlama programı okullar ve HMB Ulusoy Lisesi bando takımının geçit töreni ile sona erdi.

Programa Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Tanju Tanrıverdi, Askerlik Şubesi Başkanı M. Akif Yılmaz, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve halk katıldı.