Of'un 104'üncü kurtuluş yıl dönümü kutlandı

Of'un 104'üncü kurtuluş yıl dönümü kutlandı

Of'un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönemi Of Belediyesi Meydanı'nda yapılan törenle kutlandı.

Of'un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönemi Of Belediyesi Meydanı'nda yapılan törenle kutlandı.

Of'un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yılı kutlama programı Of Kaymakamlığı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başladı. Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu'nun Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından törenin yapılacağı Of Belediyesi Meyda'nına geçildi.

Of Belediye Meydanı'ndaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının akabinde Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek  ve Of Belediye Başkanı  Salim Salih Sarıalioğlu  ile birlikte halkın bayramını kutladılar. Kutlamanın ardından Of Belediye Başkanı  Salim Salih Sarıalioğlu ve Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek  günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptılar.

"Şartlar değişse de vazifemiz hep aynı"

Programın açılış konuşmasını yapan Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, 'Of Direnişi'ne vurgu yaptı. Ofluların kurtuluşun fitilini ateşleyen kahramanlar olduğunu belirten Başkan Sarıalioğlu, "Bizler bu topraklar uğruna canından vazgeçen bir ecdadın torunlarıyız. Şehadetin üzerinden  yüz yıl da geçse, bin yıl da geçse varoluş mücadelemiz hep devam edecek.

Şartlar değişse de vazifemiz hep aynı. 28 Şubat Milli Kurtuluş fitilini ateşleyen, istikbalden istiklale giden yolu açan tüm kahramanlarımıza ve tarihi Şanlı Of Direnişi ile adını altın harflerle tarih sayfalarına yazdıran aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz.

 Aziz milletimiz şanlı tarihi boyunca vatanına, bağımsızlığına ve milli değerlerine büyük bir aşkla bağlanmış; onlara yönelen her türlü tehdidi varını yoğunu ortaya koyarak bertaraf etmeyi vazife bilmiştir. Milli mücadele yıllarında tüm yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 28 Şubat 1918'de Of'umuzu da aydınlatmış, Allah'ın izniyle aziz ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Bu kahraman ecdadın torunları olarak bizlere düşende, onların canlarından aziz bilip şahadet şerbetini içerek bize emanet ettikleri bu cennet vatanı, aynı bilinçle yarınlara taşımak ve gelecek nesillere daha güçlü bir şekilde bırakmaktır. Ağır bedeller ödediğimiz bu topraklar üzerinde Of'u tarihsel güzelliğiyle, zengin doğasıyla, çalışkan ve erdemli insanlarıyla, insana saygılı kent yönetimiyle, çağdaş şehircilik anlayışıyla gelecek yıllara taşımak, bu kurtuluş günlerimizin temel ilkesidir. Tarihe adını altın harflerle yazdırmış Of'un düşman işgalinden kurtuluşunun 104'üncü yıldönümünü; Türkiye Cumhuriyeti'nin uygar, çağdaş ve aydınlık yüzlü bireyleri olarak gurur ve güven duygularıyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şanlı Of Direnişi ile adını altın harflerle tarih sayfalarına yazdıran aziz Kahramanlarımıza minnettarız. Rabbim bir daha böyle günler göstermesin. Lakin tarih tekerrürden ibarettir. Biz uyanık olursak, biz bağımsızlığın hangi bedellerle elde edildiğini iyi fark edersek ve çocuklarımızı da öyle yetiştirirsek tarih tekerrür etmez. Bu vatan 28 Şubat 1918'de Of Direnişi ile bize yurt olmuştur. 104 yıl önce nasıl ki istiklal mücadelesi verdiysek bugün de aynı şekilde istiklal mücadelesini vereceğiz.

Tarihin hiçbir dönemimde asla esareti kabul etmeyen aziz milletimiz, bin yıl önce de yüz yıl önce de büyük kahramanlıklar göstererek eşsiz zafer ve destanlar yazmıştır. En son 15 Temmuz 2016'da da milli şuur ve kahramanlık duygumuzun hiç eksilmediğini ve sonsuza kadar da eksilmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha gösterdik. Hain darbe girişimine karşı meydanlara dökülen milyonlarca vatan evladı, hainlerin uçaklarına, tanklarına ve kurşunlarına göğsünü siper ederek, şehit veya gazi olma pahasına bayrağına, devletine, milletine ve milli iradesine sahip çıkmıştır.

Bugün bizlere düşen en önemli görev, ecdadımızın tarihe yazdığı kahramanlık destanlarından ve yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak birlik ve beraberlik içerisinde eğitimden sağlığa, ekonomiden sanayiye, tarımdan altyapıya kısaca her alanda ülkemizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak, halkımızın huzurlu, güvenli ve müreffeh bir yaşam sürmesi için var gücümüzle çalışmaktır.

Bu duygu ve düşünceler içinde 28 Şubat Milli Kurtuluş fitilini ateşleyen, istikbalden istiklale giden yolu açan tüm kahramanlarımıza ve tarihi Şanlı Of Direnişi ile adını altın harflerle tarih sayfalarına yazdıran aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm halkımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum" dedi.

Of'un kurtuluşunda Of halkının büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini belirten Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek, bu kahramanlık destanın her zaman hatırlanacağını vurguladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı mehter gösterisi yaparak halkı coşturdu. Mehteran gösteriminin akabinde; 28 Şubat Of'un Kurtuluşu  konulu liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında, ilçe birincisi olan Şehit Ahmet Türkan Çok Programlı lisesi öğrencisi Emre Çelik "Kılıçtan Kaleme Vatan" adlı yazısını, Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesi öğrencisi Halil İbrahim Uzun "Of'un Destanı" adlı şiirini, Of Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Bedirhan Dumangöz "Vatan Destanı" adlı şiirini, Of HMB Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Feyza Bıçak kendi yazdığı "Hürriyet" adlı şiirini, 28 Şubat Of'un Kurtuluşu konulu ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında, ilçe birincisi olan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencisi Mahmut Emin Biberoğlu  "28 Şubat" adlı şiirlerini okudular.

Of HMB Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Ebru Topal ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo sunumunu Of Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün Halk Oyunları ekibinin folklor gösterisi takip etti.  İlçede 28 Şubat Of'un Kurtuluş Bayramı anısına düzenlenen; resim, şiir, kompozisyon, satranç turnuvasında 3. olanlara ödülleri takdim edildi. 28 Şubat Of'un Kurtuluş Bayramı kutlama programı Of HMB Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla hazırlanan bando eşliğinde geçit töreni ile sona erdi.

Of'un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yılı kutlama programına; Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek Of Belediye Başkanı  Salim Salih Sarıalioğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, muhtarlar, vatandaş, öğretmen ve öğrenciler katıldı.