İbrahim Ufuk Kaynak’tan Of’ta konferans

İbrahim Ufuk Kaynak’tan Of’ta konferans

Sokak röportajıyla tüm Türkiye’ye adını duyuran ve yaptığı açıklamalarla toplumun duygularına tercüman olan Sanat Tarihçi ve Araştırmacı İbrahim Ufuk Kaynak, Of Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta Oflularla buluştu.

Sokak röportajıyla tüm Türkiye’ye adını duyuran ve yaptığı açıklamalarla toplumun duygularına tercüman olan Sanat Tarihçi ve Araştırmacı İbrahim Ufuk Kaynak, Of Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta Oflularla buluştu.

Verdiği bir sokak röportajının ardından adını tüm Türkiye’ye duyuran ve yaptığı açıklamalarla toplumun duygularına tercüman olan adam olarak anılan Sanat Tarihçi, Araştırmacı İbrahim Ufuk Kaynak Of’ta konferans verdi.

Of Belediyesi tarafından organize edilen ve Of Belediyesi Toplantı salonunda düzenlenen konferansın açılışında Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu bir selamlama konuşması yaptı.

Başkan Sarıalioğlu’nun konuşmasının ardından Sanat Tarihçi, Araştırmacı İbrahim Ufuk Kaynak açıklamalar için kürsüye çıktı. Kaynak dünya ve Türkiye üzerinde genel değerlendirmelerde bulundu. Sanat Tarihçi, Araştırmacı İbrahim Ufuk Kaynak açıklamalarında, “Ben aşkların en güzeli vatan aşkına tutulmuşum. Ben vatanımı ve milletimi çok seviyorum. Onun için fırsat buldukça bunu çeşitli platformlarda anlatıyorum. 1. Dünya Savaşının faturası Osmanlı Devletine çıkarıldı ve 600 yıllık büyük bir imparatorluğun toprakları masa başında birkaç İngiliz subayı tarafından cetvelle çizilen haritayla elimizden alındı. Tarihte İngiliz casuslar Osmanlıyı bölmek için ne tür casusluklar yaptığını; Türkiye fakirleşmedikçe İngilizler zenginleşemez sloganıyla Osmanlı’yı yıktıklarını öğrendik. Dünyada kirli bir ekonomik düzen var. Bunu birkaç aile yönetiyor. Ruslar yüzyıllardır kurduğu Karadeniz’e çıkma hayalini ancak 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile Kırımı alarak ulaştı. Rusya Ukrayna ile girdiği savaşta İngiliz oyununa geldi. Bakalım bunu nasıl atlatacak? Yeryüzünde hiçbir millet yoktur ki çalmasın. Başka milletlerin zenginliklerini çalıp ülkelerine götürüyorlar. Fransa Afrika’daki sömürgelerinden yılda 500 milyar Avro alıyor. Dünyayı köleleştiren bu zihniyete “Dünya beşten büyüktür.” demek büyük bir cesarettir. Lütfen bu sözü hafife almayın adamlara çok dokunuyor Türkiye’nin bu çıkışları. Tarihi, coğrafi ve kültürel olarak Türkiye dünyanın ticaretinin merkezinde bulunuyor. Batı kendine hizmetkar kişileri bulmak silahla yapamadığını kültürel yozlaşmayla yapıyor. Buna “Yumuşak Güç” deniyor. Onun için değil üç kuruşa bedavaya ülkesini satacak çok adam bulabiliyorlar. Yapay zekaya geçemeyen ülkeler tarih sahnesinden silinip gidecekler. Türkiye İHA, SİHA teknolojileri ile bu eşiği aştı. Batı Türkiye’nin önemini biliyor, biz kendi değerimizi bilmiyoruz. Batı sömürgeyle, hırsızlık yaparak zenginleşti. Türkiye kendi gücüyle geçinmeye çalışıyor, sömürmüyor, ancak güçlenmeye çalışıyor. Biz vicdan medeniyetinin temsilcisi bir milletiz. İmparatorluk geçmişi olmayanlar medeniyet inşa edemezler. Dini, mili değerlerinizi ne kadar üstün tutarsanız o kadar güçlü medeniyete sahip olursunuz. Dünyada panama ve Süveyş kanalından sonra inşallah üçüncü kanal İstanbul olacak. Buna itiraz edenlerin aklını anlamıyorum. 15 Temmuzda Türkiye kendini kurtardı. Bütün dünyanın dengesini bozdu. Savunma sanayindeki gelişmeler Türkiye’nin gücünü nasıl artırdığını gösterdi. Dünya enerji sorununu gidermek için nükleer santral yaparken bizim aklı evveller nükleer santrale karşı çıkıyor. Türkiye enerji sorununu çözerse çok daha büyük atılımlar yapacaktır. Ülke olarak yaşadığımız varlık için de şükürsüzlükten başka bir şey değildir” dedi.

Konferans sonunda Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu Sanat Tarihçi, Araştırmacı İbrahim Ufuk Kaynak’a günün anısına hediye takdim etti.