15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Of yine tek yürek oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Of yine tek yürek oldu

Of'ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 7'nci yıl dönümü dolayısıyla anma töreni gerçekleştirildi. Tüm Türkiye'de gün boyu devam eden programlar, Of'ta da yoğun bir katılımla sürdü.

Of'ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Of'ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 7'nci yıl dönümü dolayısıyla anma töreni gerçekleştirildi. Tüm Türkiye'de gün boyu devam eden programlar, Of'ta da yoğun bir katılımla sürdü.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine karşı milletin kahramanca bir mücadeleyle elde ettiği zaferin yedinci yılında "Türkiye Yüzyılının Kahramanları" temasıyla Of Kaymakamlığı öncülüğünde Of Belediyesi'nin desteğiyle Of Belediye Meydanı'nda çeşitli etkinlikler yapıldı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak şehitlikleri ve şehit ailelerini ziyareti ile başlayan ve gün içinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı program, akşam ise Of Belediye Meydanı'nda devam etti.

Akşam namazının ardından Of Çarşıbaşı Büyük Camii önünden başlayan Kaymakam Demirer, Başkan Sarıalioğlu ve vatandaşların katılımıyla Barbaros Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden belediye meydanına kadar fener alayı ve Türk bayraklarıyla şehitleri anma yürüyüşü yapıldı.

Daha sonra Of Belediyesi tarafından belediyenin giriş katında açılan Türkiye Yüzyılı’nın Kahramanları Hatıra Defterine Mesaj ve Türkiye Yüzyılı'nın Kahramanları Sergisi Kaymakam Demirer, Başkan Sarıalioğlu ve diğer katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

Of Belediye Meydanı'nda düzenlenen törene, Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu'nun yanı sıra kent protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle Of Belediye meydanında devam etkinliklerde ilahi ve şiir dinletileri yapıldı.

BAŞKAN SARIALİOĞLU: "DARBE KALKIŞMASINI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ"

Programda konuşan Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, şehitlerimizi rahmetle anarak başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Aziz Milletimizin binlerce yıllık tarihindeki en önemli kırılma noktalarından birisi olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin ve o gece yazılan destanın 7. yılının idraki içindeyiz.

Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığı için mücadele veren aziz milletimiz nice şanlı zaferler nice kahramanlık destanları yazmıştır. Bu uğurda büyük bedeller ödeyen milletimiz, hiçbir dönemde esaret altında yaşamamış kutsal bildiği vatan topraklarını canı ve kanı uğruna korumuştur.

15 Temmuz gecesi milletimizin iradesi hiçe sayılarak, demokrasimize ve milletimize karşı darbe girişiminde bulunulmuştur. Terör örgütü FETÖ tarafından milli birlik ve beraberliğimize, ülkemizin geleceğine yöneltilen hain kalkışma karşısında aziz milletimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sel olup meydanlara akmıştır.

Söz konusu vatan olunca dün nasıl Çanakkale ve Kurutuluş Savaşı'nda milletimiz 7 düvele karşı koyup destanlar yazmışsa, 15 Temmuzda da aynı ruh ve aynı inançla kurşunlara ve tanklara kendisini siper ederek yeni bir destan yazmıştır. Devletimize ve milletimize karşı başlatılan menfur darbe girişimi, aziz milletimizin destansı direnişiyle etkisiz hale getirilmiştir.

Bir milletin asıl gücünün tankı, tüfeği, helikopteri değil ya istiklal ya ölüm diyerek, vatan için ölüme koşan imanlı ve inançlı insanları olduğunu bilmeyenler, gözlerini kırpmadan milletin üzerine ateş ederek, milletin korkacağını, meydan ve sokakları kendilerine bırakıp evlerine çekileceğini sandılar. Fakat milletimiz, üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde şehit olan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı hain FETÖ’cü darbecilere bırakmamıştır.

Sadece bir askeri kalkışma olmayıp Devletimize ve milletimize yönelik planlı bir yok etme girişimi olduğu açıkça belli olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin bastırılmasından sonra kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla tek vücut olan kahraman milletimiz, günlerce meydanları boş bırakmayarak vatanımıza, bayrağımıza ve demokrasimize sahip çıkmıştır.

Bilinmelidir ki, dün olduğu gibi bugünde milli irademizi yok etmek ve hürriyetimizi elimizden almak isteyenlere karşı, milletçe tek vücut olarak canımız pahasına mücadele edip istiklal ve istikbalimize sahip çıkacağız.

Vatanımız, milletimiz ve devletimiz uğrunda can veren aziz şehitlerimiz ve yine bu uğurda canını ortaya koymaktan çekinmeyen kahraman gazilerimiz, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrıdır. Sizlere minnettarız, emanetiniz emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın. Sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu aziz vatana, bu aziz bayrağa.

Yiğitlerimizin kanlarıyla sulanan mukaddes vatanımızı ve bizi “biz” yapan değerlerimizi kıyamete dek koruyacağız. Hamdolsun, 7 yıl önce olduğu gibi bugün de bu uğurda canlarını hiç düşünmeden feda edecek, milyonlarca vatansever evlada sahibiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Başta “ Milli İrade” mücadelesinin baş kahramanlarından Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün 7. yıl dönümünde bağımsızlığımız ve demokrasimiz uğruna mücadele veren 15 Temmuz şehitlerimize ve vatanımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, milli irademize sahip çıkan değerli OFLU hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Allah birliğimizi ve dirliğimizi daim etsin."

GECE BOYUNCA OF'TA ÇEŞİTLİ PROGRAMLAR DÜZENLENDİ

Protokol konuşmaları ardından program şiir dinletisi, söyleşi, 15 Temmuz direnişinin kahramanlarının led ekrandan gösterilmesi ile devam etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 7. yıl dönümü anma programında, 00.13’de tüm camilerde sela okunması ile demokrasi nöbetine geçildi.