Of'ta Cumhuriyet'in 100. yılı coşkuyla kutlandı

Of'ta Cumhuriyet'in 100. yılı coşkuyla kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde aziz şehitler, gaziler ve yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden bir millet tarafından kazanılan İstiklal Harbi'nin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Of'ta da coşkuyla kutlandı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Cumhuriyet Bayramı'nın 100'üncü yıl dönümünü Oflular ile birlikte coşkuyla kutladı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, savaşla zedelenmiş bir ülkenin küllerinden yeniden doğuşu olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü Yıl Dönümü'nün coşkuyla ve gururla kutlandığı törene katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde aziz şehitler, gaziler ve yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden bir millet tarafından kazanılan İstiklal Harbi'nin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Of'ta da coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri 28 Ekim Cumartesi günü saat 13.15'te Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıt'ına çelenk sunumuyla başladı. Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu anıta çelenk sundular. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anıt önü tören sona erdi.

29 Ekim Pazar günü saat 10.00'da Kaymakam Yiğit Yaşar Demirer makamında tebrikleri kabulünün ardından resmi kutlama töreni Of Belediyesi önünde yapıldı. Of Belediyesi önündeki kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşının okunmasının akabinde Kaymakam Demirer ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu halkın bayramını kutladı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında, "Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakmanın onurunu yaşarken, ikinci yüz yıla girmenin de heyecanı içerisindeyiz. Tam bir asır evvel kuruluşu ilan edilen Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın eşsiz heyecanı ve gururunu yaşamaktayız.

Milli mücadelede iç ve dış tehditlere karşı omuz omuza veren bu halk tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurutuluş Savaşı vererek 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti; şanlı tarihi, gelenek ve kültürü ile inancını her daim muhafaza ederek bu günlere gelmiştir.

Şanlı ecdadımız "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır" diyerek düşmana topyekün mücadele ederek destansı bir zafere imza atmıştır.

Coşkusunu hep birlikte paylaştığımız Cumhuriyetimizin, 100 yıllık tarihine baktığımızda milletimizin en zor şartlarda dahi nasıl yeniden ayağa kalkabildiğini, gelecek için bize umut veren, attığımız her adım, aldığımız her kararda ders almamız gereken bir dönemdir.

Milli Mücadelemiz, yurdumuza sahip çıkma azminin cephelerde şahlandığı bir kahramanlık destanı olarak tarihteki sayfalara altın harflerle yazılmıştır.

Şan ve şeref destanlarıyla dolu tarihimizden aldığımız azim ve cesaretle, Cumhuriyetimizi daha nice asırlara taşıyacağız.

Cumhuriyet, bağımsızlıktan asla ödün vermeyerek kazandığımız azmin ve inancın zaferidir. İstiklal Mücadelemizi Cumhuriyet ile taçlandıran aziz milletimiz kararlılıkla destansı bir mücadele vererek vatanımızın bölünmez bütünlüğünü teminat altına almıştır.

Bugün bizlere düşen ise asırlardır sürdürdüğümüz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içerisinde Cumhuriyetimizi daha da güçlendirmek olmalıdır.

Bu doğrultuda kahraman ecdadımızın emaneti olan cennet vatanımıza ve Cumhuriyetimize tüm kazanımlarıyla beraber sonsuza kadar sahip çıkacak ve gelecek kuşaklara her alanda gurur duyacakları bir ülke bırakmak için el ele gönül gönüle geleceğe güvenle yürüyeceğiz.

Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını verenleri hiçbir zaman unutmayacağız. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında belirtilen hedeflere ulaşmak ve ülkemizi muassır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin banisi, Oflu Hemşehrimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kahramanlarını ve kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bizlere ebedi yurt kılan aziz şehitlerimizi tazim ve rahmetle yad ediyorum. Cumhuriyetimiz'in 100. kuruluş yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mız kutlu olsun" dedi.

Kaymakam Demirer'in konuşmasının ardından öğrenciler cumhuriyet konulu şiirlerini okudu. Öğrencilerin horon gösterisi, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu'nun korosu, H.M.B. Ulusoy M.T.A. Lisesi'nin 100. Yıl marşını okudu. Ardından ilkokullar arası resim ortaokullar arası şiir, liseler arası kompozisyonda yarışmalarında ve atletizm yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Of İlçe Jandarma Komutanı Burak Çelik tarafından takdim edildi. H.M.B. Ulusoy Lisesi bando takımının eşliğinde tören geçişi ile tören sona erdi.

Of Belediye Meydanı'nda düzenlenen resmi kutlama törenine, Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Of Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk, Of İlçe Jandarma Komutanı Burak Çelik, Daire amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.