Trabzon Valisi Öz, Of'ta Afet Alanlarını Gezdi

Trabzon Valisi Öz, Of'ta Afet Alanlarını Gezdi

Vali Öz, Geçtiğimiz Günlerde Of’ta Meydana Gelen Heyelan Bölgelerini Ziyaret Etti.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Of’ta geçtiğimiz günlerde selden dolayı meydana gelen heyelan bölgesini ziyaret etti. Vali Öz’e ziyareti sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Of Kaymakamı Eren Aslan eşlik etti. Vali Öz, ilk olarak Of Belediyesini ziyaret ederek belediye başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’ndan bilgi aldı. 

Bölge halkına 'geçmiş olsun' dileklerini ileten Vali Öz, "Sel olayının yaşandığı günlerde Büyükşehir belediye başkanımızla birlikte yurt dışında olmamız nedeniyle heyelan bölgesine gelememiştik. Bölgemizde afet olaylarıyla maalesef sürekli karşılaşıyoruz. Ancak bu konuda neler yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor. Yaşanan bu afet ve sel olaylarından ders çıkarmalıyız. Taşkın koruma kurullarımızın ile çalışarak dere yataklarında uygunsuz yapılaşmalara engel olmamız gerekiyor. Heyelana ve benzeri doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız fakat asıl önemli olan afet olayı gerçekleşmeden gerekli tedbirleri almaktır. İlçemizde yaşanan bu sel felaketinde can kaybının olmaması sevindiricidir. Çünkü canın telafisi olmuyor ama zararlar bir şekilde karşılanıyor. Heyelandan zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum" dedi. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, yaşanan heyelan olayından dolayı bölge halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Belediyemiz heyelandan dolayı zarar gören tüm vatandaşlarımızın her zaman yanında olmaya gayret göstermiş, bundan sonra da aynı kararlılıkla yaraların sarılması için çalışacağız" diye konuştu. 

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da, heyelan nedeniyle kapanan yolların büyük bir bölümünün açıldığını söyleyerek, "Bölgedeki zararın tespiti için titiz bir inceleme yapılıyor. Selden dolayı aniden meydana gelen ve şans eseri can veya mal kaybına sebep olmayan toprak kaymaları, ulaşımı büyük oranda engellemişti. Valiliğimizin ve büyükşehir belediyemizin verdiği desteklerle ulaşıma kapanan bu yolların büyük bir kısmı açıldı. Allah devletimize zeval vermesin" dedi. 

Beraberindekilere İlçe Jandarma Komutanlığına giden Vali, Yüzbaşı Neşet Daler’den brifing aldı. Ardından heyelanlı bölgelerde incelemelerde bulunan Vali, heyelandan zarar gören ailelerle sohbet ederek onlara geçmiş olsun dileklerini iletti. 

Öte yandan Of ziyareti dönüşü Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na giden Vali Öz, burada yönetim kurulu başkanı Suat Hacısalihoğlu’na ve oda yöneticilerine, bugün vefat eden Trabzon’un yetiştirdiği önemli işadamı Trabzonspor’un kurucu başkanlarından ve TTSO Meclis Başkanı olan Ali Osman Ulusoy için başsağlığı diledi.