Of’ta Aşure İkramı

Of’ta Aşure İkramı

Her yıl Muharrem ayı boyunca toplumumuzda büyük bir coşkuyla kutlanan aşure geleneği Of'ta da yaşatılıyor. Of Çarşıbaşı Büyük Cami önünde aşure ikramında bulunan belediye çalışanları, vatandaşların Aşure Günü'nü kutladı.

Aşure Günü nedeniyle Of Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen aşure ikram programı şehrin en işlek alanlarından Çarşıbaşı Büyük Camii önünde, öğle namazı sonrası gerçekleştirildi. Belediye çalışanları tarafından aşure ikramı yapılarak vatandaşların Aşure Gününü kutlandı. 

Hicrî yılın ilk ayı olan Muharrem ayının 10. gününün her yıl Aşure Günü olarak kutlandığını belirten Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, "Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, bu günün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Bugüne "Aşure" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Bu günde hayır hasenat ve sadaka gibi güzel âdetlerin de yaşatılması isabetli ve yerinde olacaktır. Herkes imkanı nispetinde ailesine, akraba ve komşularına ikramda bulunur; bugünlerin faziletini bildiren hâdiseleri hatırlayarak ihsanda bulunursa şüphesiz sevabını kat kat alacaktır. Bilhassa, Peygamberimiz (S.A.V.); Mü'minin aile efradına Aşure Günü'nde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir" dedi. 

Of Belediyesi, örf ve adetlerimizin hatırlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlediği Aşure gününde, 1500 kişiye aşure dağıttı. 

Önemli bir kültürel değerimiz olan aşure, birlik, paylaşım ve bereketin ifadesidir.  Belediyemiz tarafından düzenlenen bu etkinlikle, çocuklarımıza ve gençlerimize örf ve adetlerimizin hatırlatılması ve bu geleneklerimizin sürdürülmesi amaçlanmaktadır. 

Vatandaşlar ise, toplumumuz açısından güzel bir geleneği sürdürdüğü için belediye çalışanlarına teşekkür ettiler.