Of'ta Terapi Tadında Konferans

Of'ta Terapi Tadında Konferans

Of’un yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Kenan Eren, Of Kaymakamlığı ve Of Belediyesi tarafından ortaklaşa organize edilen “Örnek Kişilerle Kendini Anla, Geleceğini Planla” projesi kapsamında 11.ve 12.sınıf öğrencileriyle buluştu.

Of’un yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Kenan Eren, Of Kaymakamlığı ve Of Belediyesi tarafından ortaklaşa organize edilen “Örnek Kişilerle Kendini Anla, Geleceğini Planla” projesi kapsamında 11.ve 12.sınıf öğrencileriyle buluştu. 

Of Belediyesi Gün Batımı Sosyal Tesislerinde düzenlenen konferansa Of Kaymakamı Eren ARSLAN, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Sunumunu soru-cevap yöntemiyle başlatan Kenan Eren öğrencilerin soruları karşısında şaşkınlığını gizlemedi.  

Bir öğrencinin “Neden psikiyatri?” sorusuna: “Önce kendimi tedavi etmek istedim. Of’un yetiştirdiği büyük doktorlardan Prof Dr Ali Akyüz’den çok etkilendim. Ben cerrahideki müthiş hiyerarşiyi sevemedim. Çünkü benim kişiliğime tersti. Bu biraz da yapı meselesidir. Deli dolu bir yaşamım vardı gençliğimde. İnsanların davranışlarını ve bunların sebeplerini çok merak ederdim. Bunun için psikiyatri bölümünü seçtim. Doktor olmaya 6 yaşımda karar verdim. Babaannem hasta olunca doktor evimize gelip babaannemi iyileştirmesinden sonra doktor olmaya karar verdim. Psikiyatri zurnanın en son deliğidir aslında. Ben de kendi içime bir yolculuğa çıkmak istedim. Psikiyatri doktoru olalı tam 15 yıl oldu. Ulusoy Holding’de çok iyi para kazanıyorken parayı ikinci plana alarak asıl işimi yapmayı istedim. Ben 15 yıldır tatildeyim. Çünkü işimi severek yapıyorum” diye yanıtlayan Kenan Eren, başka bir öğrencinin “Hiç çaresiz kaldığınızı hissettiniz mi? sorusuna ise “Hastalarımı çok iyi dinlediğimi söyleyebilirim. Ama bir annenin üç çocuğunu kaybettikten sonra terapiye geldiği zaman kendimi çaresiz hissettim. İnsan olarak ben de gözyaşlarımı tutamadım.” cevabını verdi. 

Kaygı nasıl engellenebilir? Sorusuna ise Kaygının genlerle dahi ilgisi vardır.“Olasılıkla olabilirlik arasındaki farkı anlamak ve anlatmak gerekir. Gökten gök taşı yağması olasılık olsa da olabilirlik derecesi önemlidir. Sizinle buluşmak için gece uçakla geldim. Uçağın düşebilme olasılığından düşme olabilirliğini düşünerek, uçakta kitap okuyarak sizlerin karşısına geldim. Kaygılarınızı tanırsanız ve onlarla yüzleşirseniz sizi daha az etkiler. Kaygının azı karar çoğu zarar. Ne istediğinizi bilmelisiniz ve kararlı olmalısınız. Üniversite sınavının birinci basamağında barajı zorla geçtim. Fakat ben doktor olacağıma daha 6 yaşımda karar vermiştim. O nedenle hedefime ulaşarak tıp fakültesini kazandım ve doktor oldum” cevabını verdi. 

İlk sınavda çok kötü yaptım. Ama ertesi sene dershane ile ev arasında mekik dokudum. Kendi kendime dedim ki: ”Bir insan 8 ay kuyuda bile yaşar. Her öğrenci bir cevherdir aslında. Önce şunu bilmeniz gerekiyor: “Ne olursanız olun, işinizin en iyisi olun. Hayal ve umut realiteden beslendikçe yararlı olur. Meslek seçiminde aile kültürü çok önemlidir. Benim kardiyolog bir arkadaşım, işinde çok iyiydi ama sevmediğini her seferinde dile getirirdi ve mutsuzdu. Neden? Çünkü ailesi ona doktor olacaksın diye baskı yapmıştı. Hedefe yönelmek için önce istişare etmek ve kendini tanımak gerekir. Gerisi gelir zaten. 

İnsanlar günümüzde değerli olmak, kendini değerli hissetmek istiyorlar. Bunu evinizde kızınıza oğlunuza uygulayın. Size su getirdiğinde ona “Teşekkür ederim.” demeniz bile yeter. 

“Sorularınızla burayı kliniğe çevirdiniz bana da psikiyatristlik yaptırıyorsunuz. Hem bunun için hem de sessiz ve ilgili bir biçimde dinlediğiniz için teşekkür ederim.”diyen Kenan Eren, “Hiç Allah için bir şey yaptınız mı?” sorusuna “İşim zaten para için yapılacak bir iş değil ki.”yanıtını verdi. 

Kenan Eren “Her insanın farklı olduğunu beş parmağın beşinin de bir olmadığını unutmamalıyız. Herkesin çok iyi yaptığı bir iş vardır. İnsanlar sevdiği şeyi yapınca mutlu olur. Aileler kendilerinin istediklerinin çocukları tarafından tercih edilmesini istiyor. Hatta bu konuda zorlamacı oluyor. Ailemiz ve aile kültürümüz bizim için çok önemlidir. Bu kültürü yaşatmalıyız. Aileler çocuklarına değer vermeli, onların isteklerini göz önünde bulundurmalıdır” ifadeleriyle doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti. 

Ben okuldan beş gün uzaklaştırma cezası alan haylaz bir öğrenci olarak azimle çalıştım ve okulu ikinci olarak bitirip tıp fakültesini kazandım. Bunu ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz.” diyen Kenan Eren, konferansını bitirdiğinde öğrencilerin yüzlerinde terapiden çıkmışçasına bir mutluluk hakim olmuştu. 

Programın kapanış konuşmasını yapan Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu: “Sevgili genç kardeşlerim, soru soran ve sormayan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Bugün Allah için ne yaptın sorusu işte bu toplantılarda gizli, bugün burada olmanız Allah için yaptığımız en güzel şey bana göre. Biz bu programları düzenlerken şöyle düşündük: ‘Hakikaten dedik ki bir arkadaşımızı inandırabilirsek, ona hedefleri doğrultusunda bu inancı ve azmi aşılayabilirsek o bile bizim için çok büyük bir kazançtır dedik ve bu yola çıktık.’ Ama bugün 4.sünü düzenlemiş olduğumuz bu toplantıda görüyorum ki bir değil, beklide yüzlerce arkadaşımız istemiş olduğu hedefine ulaşacaktır. Hocamızın söylediği gibi: ‘evet hadi koçum sen her şeyi yaparsın’ demekle olmuyor. Öncelikle siz kendiniz çapınızı bileceksiniz ve koyduğunuz hedefe doğruda durmadan azimle ve sabırla yükseleceksiniz. Sinem kardeşime buradan teşekkür etmek istiyorum. Bana birazda kendimi yaşattı, kendi sorumu sordurttuğu için teşekkür ediyorum. Bu sayede hocama soru sorma ihtiyacı duymadım. Çünkü benim sorumu Sinem sormuştu zaten. Ve son olarak geldiğiniz için, hocamı bu kadar sabırlı şekilde dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki çok faydalı bilgiler aldınız. Tekrar teşekkür ederek hepinizi Allah’a emanet ediyorum sağ olun var olun” dedi. 

Of Kaymakamı Eren Arslan ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Kenan Eren’e program sonrası verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek günün anısına Plaket takdim etti.