Öğrenciler Mehmet Akif Ersoy İçin Kıran Kırana Yarıştılar

Öğrenciler Mehmet Akif Ersoy İçin Kıran Kırana Yarıştılar

Of Kaymakamlığı ve Of Belediyesi işbirliğiyle ortaklaşa organize edilen Çanakkale Zaferi’nin 100.yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 6 lise öğrencisinin katılımı ile bir şiir yarışması düzenlendi.

Of Kaymakamlığı ve Of Belediyesi işbirliğiyle ortaklaşa organize edilen Çanakkale Zaferi’nin 100.yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 6 lise öğrencisinin katılımı ile bir şiir yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılan öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirini ezbere olarak en iyi ve en güzel şekilde okuyabilmek için büyük uğraş verdi.

Çanakkale Zaferi’nin 100.yıldönümü ve Şehitler Haftası kutlamaları, Of’ta devam ediyor. Kutlama programı çerçevesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından liselerarası bir şiir yarışması düzenlendi. Of Sahil Günbatımı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen yarışmaya ilçe genelinden 6 lise öğrencisi katıldı.

Programa, Of Kaymakamı Eren Arslan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Hakim Aydın Güzel, Hakim Murat Bilge, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Hakan Terzioğlu çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu yaptı. Kabahasanoğlu, öğrencilere şanlı tarihimizi daha iyi anlamaları ve öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu. Daha sonra sırayla sahneye çıkan öğrenciler, Türkçe öğretmenlerinden oluşan jüri, öğretmenleri ve arkadaşlarının önünde Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirini ezbere ve en güzel şekilde okumaya çalıştı. Öğrencilerin performansları, jüriyi seçim yapmakta zorlarken yarışma sonunda birinciliği Ali Yeşilyurt Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Serhat Sezgin elde etti. Yarışmada H.M.B Ulusoy Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi Aleyna Şenocak ikinci olurken Of Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sümeyye Bulut da üçüncü oldu.

ASIM’IN NESLİNİ YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ
Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da Mehmet Akif’i anmak için düzenlenen yarışmaya yoğun ilgi gösteren öğrencilere ve öğretmenlere teşekkür ederek, "İlçe Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve okullarımızla Mehmet Akif’in özlemiş olduğu Asım’ın neslini yetiştirmeye çalışacağız. Akif, milli şuurumuzdur ve şairimizdir. O, sadece bir şair değil, anlaşılması gereken bir kişidir. Öğrencilerimiz onun şiirlerini okurken güçlük çekmiş olabilirler. Mezar taşlarıyla, kitabeleriyle sessiz yapı halinde kalan ecdadın bize neler anlatmak istediğini merak ediyoruz.  Bunun için faydalı olacağını düşünüyorum. İstiklal Harbi’nde mücadele veren tüm şehitlerimizin Akif’in ruhu şad olsun" dedi.

ÇOCUK BAYRAMI OLAN TEK ÜLKEYİZ
Sözlerine bütün çocukların bayramını kutlayarak başlayan Kaymakam Eren Arslan "Dünyada çocuklara bayram hediye eden tek milletiz. Bununla ne kadar övünsek azdır. Bugün 100. yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi'nin anma etkinlikleri dizisinin bir fasılasını yaşıyoruz. Çanakkale etkinliklerini bu kadar anlamlı kılan Çanakkale'yi anlamazsak eğer, bugünü anlayamayız. Çanakkale’yi doğu okuyamazsak, nu bugünü nede geleceğimizi doğru kurgulayamayız diye düşünüyorum. Bu duygularla inşallah Çanakkale'yi anlayan, yaşayan ve yaşatan bir şuurla gençliğimizin yetişmesini temenni ediyorum. Bu organizasyonda emeği geçen öğretmenlerimizden öğrencilerimize kadar herkese bir kez daha teşekkürlerimi arz ediyor. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

Yarışma, dereceye giren öğrencilere altın ödüllerinin verilmesi ile son buldu.