Of'ta Gaziler Günü Kutlandı

Of'ta Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Of’ta tören düzenlendi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Of İlçesi Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Törene; Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun yanı sıra, Of Kaymakamı Eren Arslan, Of Garnizon Komutanı Üsteğmen Onur Yakan, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Of Kaymakamlığı, Of Jandarma Komutanlığı ve Of Belediyesi Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Ardından bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Personel Astsubay Kıdemli Çavuş Ahmet Türk yaptı.

Türk, "Bugün kahraman gazilerimize minnetlerimizi sunmak için buradayız. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz için bugün gönlümüzde oluşan duygu yas ve üzüntü değil bu iftihar ve mutluluktur. Vatan hizmetinde savaş ve barış hali yoktur, silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin mensupları, öğretmenlerimiz, kamu görevlilerimiz ve 7’den 70’e her Türk vatandaşının amacı Türk İstiklal ve cumhuriyeti uğrunda üstlendiği vazifesini her ne pahasına olursa olsun yerine getirmektir. Bizim için en büyük şeref vatan uğruna, görev başında ölmektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türk ulusu adına büyük Atatürk’e Gazi ve Mareşal Unvanı verildiği 19 Eylül 1921 tarihinin Gaziler Günü olarak kabul edilmesi taktire değer bir vefa örneğidir. Çanakkale, Suriye ve daha pek çok cephede zaferlere imza atan, Sakarya’da, Dumlupınar’da yeni bir devletin temellerini atmak için ordusunun başında zaferlere koşan, Çanakkale’de göğsüne şarapnel parçaları değen, Sakarya’da kaburgaları kırık, sedye üzerinde ordusunu yöneten, altın saçları rüzgarda dalgalanan, mavi gözleri ışıl ışıl yanan ebedi başkomutanımız gazilik unvanına en seçkin örnektir" dedi.

Tören, öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından sona erdi.