Başkan Sarıalioğlu, Vatandaşların "Çöp Toplama Saatlerine" Uymalarını İstedi

Başkan Sarıalioğlu, Vatandaşların "Çöp Toplama Saatlerine" Uymalarını İstedi

Of Belediyesi şehir merkezinde bulunan cadde ve sokaklarda çöp toplama saatlerini belirleyerek vatandaşları bilgilendirdi.

Of Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan yeni düzenlemeyle, çöplerin vatandaşların ve esnafın da bilgisi dahilinde belirli saat aralığında toplanarak, temiz çevre hedefleniyor.

Of Belediyesi, İsmetpaşa ve Sanayi Caddelerinde çöp toplama poşetlerini esnaf ve konutlara dağıtarak yeni düzenleme konusunda bilgi sahibi olunmasını sağladı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, saatli çöp toplama uygulamasının vatandaşlarca benimsendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Saatli çöp toplama uygulaması halkımızdan olumlu tepki aldı. 1 Aralık 2015 Salı gününden itibaren pilot bölge seçilen Sanayi ve İsmetpaşa Caddelerimizde saatli çöp toplama uygulamasına geçilmiştir. Adı geçen bölgelerde çöpler, 18:00 ile 20:00 saatleri arasında sızdırmaz poşetlere konulup ağzı bağlandıktan sonra çöp toplama merkezlerine bırakılacaktır. Bunun dışında hiçbir şekilde çöpler dışarı çıkarılmayacaktır. Aksi şekilde davrananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Bu uygulamayla işçilik, mazot gibi giderlerimizde önemli azalmalar oldu. Hem tasarruf ettik hem de belirlediğimiz caddelerimizde ve sokaklarımızda oluşan veya oluşabilecek kötü görüntülerden kurtulmuş olduk. Önümüzdeki dönem içerisinde saat uygulamasının yapıldığı cadde ve sokakların sayısını artırarak Of geneline uygulamayı yaymayı hedefliyoruz. Halkımıza uygulamaya göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü teşekkür ederim" dedi.

Of Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Celal Kalyon ise yaptığı açıklamada, vatandaş ve esnafın mağdur olmaması için yeni bir düzenleme yaptıklarını belirterek, belirtilen saatlere uyulması konusunda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerini söyledi.

Kalyon, çöplerin “muhtemel çöp atılma” saatine kadar çöp konteynerlerine veya çöp bidonlarına bırakılması, çöplerin poşetler içerisinde, ağzı kapalı olarak çöp konteynerlerine atılması, çöp konteyneri çevresine poşet v.s bırakılmaması, çöp toplama saatlerine uyulması ve çöp bırakma saatleri dışında çöp atılmaması konusunda vatandaşlardan sağduyulu davranmalarını istedi. Öte yandan Kalyon, zamanında bırakılmayan çöplerin ertesi gün alınabileceğinden çevrede kirlilik ve rahatsızlıklara sebep olacağının da altını çizdi.

KONRTOL TİMİ OLUŞTURULDU

Temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturmayı hedefleyen Of Belediyesi, örnek bir projeyi de hayata geçirdi. Görevli zabıtalardan 5 kişilik “Çevre Temizlik Timi” oluşturuldu.  Of Belediyesi Zabıta Müdürü İsmail Sarıalioğlu, oluşturulan denetim ekibinin mesai saati gözetmeden çalışacağını söyleyerek, “Çevre ve görüntü kirliliğine neden olabilecek her türlü olumsuzlukların takipçisi olacaklar. Belediyemiz İsmetpaşa ve Sanayi Caddeleri için çöp toplama saatleri belirledi. Vatandaşlarımız çöp toplama saatleri konusunda bilgilendirildi. Çöp toplama konusunda sıkıntı yaşanmaması için herkesin bu saatlere riayet etmesini istiyoruz. Oluşturduğumuz tim, çöplerin konteynerlere düzenli atılıp atılmadığı konusunun da takipçisi olacaklar” dedi.