Savcı Sayan ve Sadık Albayrak Çanakkale'yi anlattılar

Savcı Sayan ve Sadık Albayrak Çanakkale'yi anlattılar

AK Parti Of İlçe Kadın Kolları ve Of Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen programda Politikacı Yazar Savcı Sayan ile Gazeteci Yazar Sadık Albayrak, Çanakkale’yi ve bugün ki Türkiye’yi anlattılar.

AK Parti Of İlçe Kadın Kolları Başkanlığı ve Of Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Çanakkale Şehitlerini Anma Programı" Aydıner Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Programa; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın babası Gazeteci Yazar Sadık Albayrak ile Gazeteci, Politikacı ve TV Yorumcusu Savcı Sayan konuk olarak katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program hakkında bilgi veren AK Parti Of İlçe Gençlik Kolları Başkanı Nurcan Hacıahmetoğlu, "18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yılında yaptığımız program günün anlam ve öneminin ruhuna uygun olması için sade ve anlamlı olmasına özen gösterdik. Bu programın gerçekleşmesine katkıda bulunan Of Belediye Başkanımız Sayın Salim Salih Sarıalioğlu ve emeği geçenlere teşekkür ederiz" dedi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101.yılının kutlandığını belirten Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, "Tarihe destan yazan bir milletin mensuplarıyız. Bizim ecdadımızın bu vatanı emanet etmek maksadı ile vermiş olduğu şanlı savaşın ve direncin yıl dönümüdür. Canınız kadar gıybet verdiğiniz evlatlarınız bizlerin daha iyi bir yerde yaşayabilmesi için kendi canlarını feda ediyorlar. Bizler bu kadar yatağımızda rahat uyuyabiliyorsak şehitlerimizin sayesindedir" şeklinde konuştu.

Programda konuşan Gazeteci Yazar Sadık Albayrak, tarihlerin milletlerin adeta hafızası olduğunu ifade ederek, "İnancımıza göre biz, Hz. İbrahim'in milletinden, Hz. Muhammed'in ümmetindeniz. Bundan daha büyük bir kimlik hiçbir millete, hiçbir bayrağa ve hiçbir ülkeye verilmemiş. Yedi düvelle savaştık ama arkasından ne oldu? 21. yüzyılın başında o yeri düvelin yine karşımıza dikildiğini görüyoruz" diye konuştu.

Çanakkale Savaşı sırasında yurdun dört bir yanında mücadelelerin verildiğine değinen Albayrak, şöyle dedi:

"Cephede savaşırken Ermeni ve Rumlar Karadeniz köylerine baskın yaptılar. Öyle kahraman ninelerimiz vardı ki hepsi unutuldu, unutturuldu. 1950'li yıllarda kahvehanelerde iki resim vardı. Biri dünyanın en büyük gemisi Yavuz, diğeri ise Mareşal Fevzi Çakmak. Başka hiçbir şey yok. Sonra okuduk baktık ki toplu iğne bile yapamıyoruz. Yani gemin yok, uçağın yok. Siz zanneder misiniz ki Çanakkale mücadelesi bitti? Bitmedi. İşte Türkiye'de bugün horlanan ve aşağılayan nesil yeniden bir diriliş ortaya koyuyor. Çünkü bu millet altı asır dimdik ayakta durdu"

Politikacı Yazar Savcı Sayan da Türkiye'nin birliği ve beraberliği açısından kendisinin Trabzon'da oluşunun önemli olduğuna işaret ederek, "Beklide Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye'ye kazandırdığı sonuçlardan birisi budur. Bir tane Kürt, Trabzon'da 18 Mart Çanakkale programında siz Trabzonlulara Türkiye'yi anlatıyor. İşte yabancıların çatladığı ve patladığı bundan arkadaşlar. Türkiye'yi hazmedememeleri bundan. Türkiye'nin birlik ve beraberliğini istemiyorlar" sözlerine yer verdi.

CHP'de uzun yıllar siyaset yaptığını ve farklı kademelerde görevlerde bulunduğunu anımsatan Sayan, şu değerlendirmede bulundu:

"Taşrada siyaset yaptığım yıllarda ise hep onların sözleriyle büyüdük. 'Tayyip Erdoğan ve Erbakan ülkenin düşmanı, bizim üstatlarımız ABD ve batılı ülkeler, onların yolunda yürümek zorundayız.' Hep bu ninnilerle büyüdük. Onların yanında hep bunları duyardık. Ne zaman ki CHP genel başkan yardımcısı oldum, ne zaman ki 2009 yılında Sayın Erdoğan 'One minute' dedi ve dünya devletlerin dünya görüşünü gözümle gördüm, kulağımla dinledim o zaman dedim ki 'Ben yanlış yoldayım'. O gün karar verdim ve ülkemin birliğini, beraberliğini isteyenlerle birlikte olmak zorundaydım. O gün bugündür yollara düştüm ve gidebildiğim her yere giderek Türkiye'de nelerin olduğunu anlatmaya çalışıyorum"

Albayrak ve Sayan’ın konuşmalarından sonra Çanakkale Zaferi konulu sinevizyon gösterisi yapıldı. 

Programın sonunda Of’ta yaşayan bir gurup arkadaş, son dönemde yaşanan terör olayları ve şehit haberleri üzerine yüreklerindeki yangını dile getirmek için bestelettikleri ağıtın video kilibini ilk kez, Çanakkale Şehitlerini Anma Programında yayınladılar. Grup Baraka – Darlanma Oğul şehitler için yürek sızlatan ağıt salonda bulunanlar tarafından büyük beğeni kazandı.

Programa, Albayrak ve Sayan'ın yanı sıra Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Of İlçe Başkanı Mehmet Hakan Terzioğlu, Kadın Kolları Başkanı Nurcan Hacıahmetoğlu, Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Şehit ve gazi aileleri, partililer ve davetliler katıldı.