Of'ta "19 Eylül Gaziler Günü" Törenle Kutlandı!

Of'ta "19 Eylül Gaziler Günü" Törenle Kutlandı!

Of’ta 19 Eylül Gaziler Günü olması dolayısıyla tören düzenlendi.

Of Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunuldu.

Kaymakam Eren Arslan, Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Garnizon Komutanı Onur Yakan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Temsilcileri, Daire Amirleri, Banka Müdürleri, Askeri erkan, Gaziler, Şehit ve Gazi yakınları, öğretmenler, öğrenciler, diğer daire amirleri ve vatandaşlar katıldığı törende Kaymakam Arslan, Komutan Yakan ve Başkan Sarıalioğlu anıta çelenk sundular.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Of Askerlik Şubesi Başkanı Üsteğmen Mustafa Özbek yaptı. Öğrencilerin Gaziler Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından resmi tören sona erdi.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisince, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal Rütbesi ve Gazi Unvanı’ verildiğini anımsatarak, her yıl 19 Eylül'ün, Gaziler Günü olarak kutlanmaya başladığını söyledi.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Sarıalioğlu, "Bugün de vatanı ve milleti uğrunda savaşıp şehit düşen, gazi olup memleketine geri döndükten sonra ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı ile yad etmeli, önlerinde saygı ile eğilmeli ve onları bu özel gününde unutmamalıyız. Yurdumuz topraklarını korumak ve savunmak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek, en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen, şehit ve gazilerimiz her zaman onur kaynağımız olmuşlardır. Bu duygu ve düşüncelerimle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş olan gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum" dedi.