15 Temmuz Of'ta yeniden yaşatıldı

15 Temmuz Of'ta yeniden yaşatıldı

15 Temmuz, 2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Of’ta da düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişiminin birinci yılı ülke genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü adıyla kutlanan etkilikler kapsamında Of’ta 15 Temmuz yeniden yaşandı.

Akşam Namazının Of Çarşıbaşı Büyük Camii’nde kılınmasıyla başlayan etkinlikte, Cami çıkışında cami önünde toplanan protokol ve halk, Barbaros Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden yürüyerek belediye meydanına ulaştı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Müftü Recep Onat’ın yaptığı duanın ardından Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ve Kaymakam Eyüp Fırat günün önemine binaen birer konuşma yaptılar.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, başka Türkiye olmadığına vurgu yaparak, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ve 15 Temmuz gecesi yaşananları gördükten sonra biz hangi kelimeyi söylersek, söyleyelim bütün kelimeler anlamsız kalıyor. Allah'ım bir daha böyle bir geceyi bu memlekete, bu millete yaşatmasın. Zordu, zor bir akşamdı. Bir yıl önce, bu saatlerde binlerce vatandaşlarımızla yine bu meydandaydık. Dualarla, getirdiğimiz tekbirlerle bu memleketin elden gitmemesi için Allah'a yalvardık. Gerçekten tarifi imkansız tehlikeli bir akşamdı. Şükürler olsunki milletin iradesi, gerçek askerlerin ve polislerimizin direnişiyle bu darbe bertaraf edildi. Ama bitti mi? Bitmedi. Bu darbe bu millete yapılmaya çalışılan ilk darbe girişimi, ilk ihtilal girişimi değil, sonda olmayacak. Akıllı olmak zorundayız. Selcuklu'dan, Osmanlı'dan, Cumhuriyetimizden tutunda her zaman bu gibi fiillerle baş başa kaldık. Maalesef bu toprakların hainleri eksik kalmıyor. Ama hamdolsun ki kahramanı da eksik olmuyor. Bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkmalıyız. Çünkü başka Türkiye yok. Bu topraklardan gidecek başka bir vatanımızda yok. Bu millet ne darbeler gördü bitmedi. Yıkılmadı. Bitmeyecek de, yıkılmayacak da. Biz 15 Temmuz gecesi bunu gördük, bu birlik ve beraberliğe tanıklık ettik. Çünkü bu bir siyasi partinin davası değil, topyekün hepimizin ve geleceğimizin davasıydı. Ben onun için parti  gözetmeksizin vatanına sahip çıkarak, bayrağına sarılarak, yağan mermilere göğsünü siper eden, tankların altına yatan, uçakların önüne dizilen bütün yurttaşlarımı sevgi ve saygıyla tebrik ediyorum" dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu programda İmam Hatipler tarafından Kur’an-ı Kerim ve İlahiler okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaptığı konuşma alandaki sahnede kurulan dev ekranla vatandaşlara canlı olarak ilettirildi.

Yoğun bir katılımın yaşandığı programda Çaykur Çay Fabrikaları tarafından kurulan stantla katılımcılara çay ikramı yapıldı.

Saat 00.13’te Ömer Tellioğlu hocanın canlı olarak okuduğu salanın ardından program geç saatlere kadar Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu.

Program Sabah Namazı’nın Çarşıbaşı Büyük Camii’nde kılınmasıyla sona erdi.