Of Belediyesi'nin Aşure Geleneği Sürüyor

Of Belediyesi'nin Aşure Geleneği Sürüyor

Of Belediyesi tarafından Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında 2 bin kişilik aşure ikramı yapıldı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun ev sahipliğinde Of Çarşıbaşı Büyük Camii meydanında düzenlenen etkinliğe Of Kaymakamı Eyüp Fırat ile birlikte Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütü Liderleri, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AŞURELERİ KENDİ ELLERİYLE İKRAM ETTİ

Yaklaşık 2 bin kişilik aşureyi kendi elleriyle vatandaşlara ikram eden Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Muharrem Ayı’nın ülkemize, Trabzon’umuza, Of’umuza ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi.

Ay-yıldız süslemeli ve 2 bin kişilik olarak hazırlanan aşureden almak için sıraya giren vatandaşlar, geleneksel hale getirilen aşure dağıtımı nedeniyle Başkan Sarıalioğlu’na teşekkür etti. Vatandaşlara aşureleri kendi elleriyle dağıtan Sarıalioğlu, geleneksel hale getirilen aşure günleri etkinliğinin süreceğini belirtti.

Muharrem ayının matem ayı olarak anıldığına dikkat çeken Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, tüm İslam Aleminin yüreğini parçalayan Kerbela olayının da Muharrem ayında gerçekleştiğini hatırlattı.

Başkan Sarıalioğlu yaptığı konuşmada; “Muharrem ayı birçok önemli olayın gerçekleştiği Ramazan ayından sonra belki en önemli aylardan biri. Bu ayı önemli kılan olaylardan biri ise Peygamberimizin mübarek torunu Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in Kerbela’da şehit edilmesidir. Peygamberimiz; ‘Kim Hasan ve Hüseyin’i severse beni sevmiş gibidir, kim de onlara buğz ederse bana buğz etmiş gibidir’ sözüne mazhar olan torunlarını bizlerde her an hayırla yâd ediyoruz.

Ülkemize Cenab-ı Allah birlik ve beraberlik versin. Hepimiz kardeşçe bayrağımızın altında gölgeleniyoruz. Hiç kimsenin kimseye üstünlüğü yok. Üstünlük iyi insan olmaktadır. Bizler atamızdan, ecdadımızdan bunu gördük. Bu ülkede beraberce yaşamayı inşallah birlikte sağlayacağız. Bunun aksini yapanlarında her zaman hep birlikte karşısında duracağız. Hem dünyada hem ülkemizde tüm sıkıntıların giderildiği, barış ve huzurla yaşandığı bir dünyaya kavuşmak için dua edelim.

Muharrem aynın ülkemize ve İslam Alemine güzellikler getirmesini dilerim. Allah hepimizin evlerine hanelerine bereket getirsin. Aşuremizin zenginliği, ülkemizin tadı ve bereketi olsun.” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından protokol üyeleri tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi.